Jak wybrać kartę graficzną?

Karta graficzna to obok procesora jeden z najważniejszych podzespołów stanowiących wyznacznik mocy i możliwości komputera, to ona odpowiada za generowanie i wyświetlanie grafiki w grach oraz renderowanie filmów. Dzisiejszy artykuł będzie miał formę poradnika, w którym wyjaśnię jakie czynniki i parametry należy brać pod uwagę przy wyborze układu graficznego.

Zastosowanie

Pierwszym i podstawowym czynnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest zastosowanie do jakiego ma być przeznaczony sprzęt. W przypadku jeśli komputer ma być użytkowany w domu czy pracy do zastosowań takich jak korzystanie z pakietu Office (Word, Excel itp.) i innych aplikacji biurowych, przeglądania Internetu, oglądania filmów czy słuchania muzyki w pełni wystarczający będzie układ graficzny zintegrowany z płytą główną lub procesorem.

Jeśli jednak zestaw ma być wykorzystywany do czynności bardziej zaawansowanych takich jak renderowanie filmów, granie w zaawansowane graficznie gry, tworzenie grafiki w programach takich jak Photoshop czy AutoCAD potrzebna będzie karta graficzna ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Producenci

Na rynku prym wiodą dwie konkurujące ze sobą amerykańskie firmy AMD (Advanced Micro Devices) i Nvidia. Pierwsza z nich, która wcześniej zajmowała się produkcją tylko i wyłącznie procesorów, po przejęciu będącego niegdyś rywalem Nvidii ATI zajęła się produkcją kart graficznych z serii Radeon. Konkurent AMD natomiast kontynuuje wypuszczanie na rynek kolejnych generacji ze znanej od ponad 20 lat i często faworyzowanej linii GeForce.

Parametry

Przy zakupie układu graficznego warto zwrócić uwagę na jego specyfikację, w której skład wchodzą parametry takie jak:

  • Rodzaj złączy – karta powinna być wyposażona w przynajmniej jedno złącze HDMI umożliwiając tym samym podłączenie nowoczesnego monitora bądź telewizora w celu uzyskania wysokiej jakości obrazu i dźwięku,
  • Pamięć – ilość rodzaj pamięci RAM to jeden z kluczowych elementów mających wpływ na wydajność. W przypadku komputera biurowego minimalną ilością jest 2 GB pamięci GDDR3, jednak do grania w gry jest to już minimum 4 GB GDDR5 lub GDDR5X. Miłośnicy rozgrywki na najwyższym poziomie z detalami powyżej średniej powinni zaopatrzyć się w grafikę z pamięcią 8 a nawet 16 GB.
  • Taktowanie rdzenia i pamięci – wyrażone w MHz, im wyższe tym większa wydajność całego układu, współcześnie są to wartości rzędu 3-5 tys. MHz wyrażane w GHz.
  • Układ chłodzenia – jest to jeden z ważniejszych elementów odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła generowanego przy intensywnej pracy. W przypadku słabszych kart graficznych przeznaczonych do podstawowych zastosowań wystarczające jest chłodzenie pasywne lub z jednym wiatrakiem, natomiast w przy wydajniejszych układach konieczne jest zastosowanie dwóch (Dual Fan), a nawet trzech (Triple Fan) i więcej wentylatorów, nierzadko systemu chłodzenia wodnego.
  • Rodzaj chipsetu – chipset zwany inaczej procesorem graficznym ma decydujący wpływ na szybkość pracy całej konstrukcji oraz obsługiwanych przez nią funkcji dlatego, przed zakupem warto doczytać szczegóły na jego temat. Najpopularniejszymi i sprawdzonymi są te produkowane przez AMD oraz Nvidię.

Przy wyborze karty graficznej oprócz producenta chipsetu istotna jest także firma, która stworzyła cały układ z jego wykorzystaniem, największymi producentami na rynku są:

  • Gigabyte będący także producentem wysokiej jakości płyt głównych; oferuje produkty ze wszystkich półek cenowych.
  • MSI posiadający w swojej ofercie także płyty główne oraz laptopy, firma skupia swoją uwagę na wyższym segmencie cenowym sprzedając najwydajniejsze, najwyższej jakości rozwiązania dla graczy. Jakość idzie w parze z ceną, ponieważ produkty MSI nie należą do najtańszych.
  • ASUS będący producentem wielu rodzajów sprzętu elektronicznego (laptopy, telefony itp.); wypuszcza na rynek podzespoły zarówno dla najbardziej wymagających jak i użytkowników o znacznie mniejszych potrzebach korzystających z komputera w pracy lub domu.