Wielkogabarytowy druk 3D

Najczęściej słyszy się, że druk 3D jest dość drogą technologią. Co jednak w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie ponieść koszty, ale potrzebujemy naprawdę dużego wydruku? Jeśli element nie musi cechować się wysoką wytrzymałością mechaniczną — rozwiązanie jest proste. Podzielenie obiektu na kilka mniejszych. Wykonanie wydruków 3D, a następnie połączenie ich ze sobą. Problem zaczyna się, gdy potrzebujemy zachować zbliżoną wytrzymałość mechaniczną lub dokładność wymiarową. Wtedy nie możemy pozwolić sobie na klejenie wydruków.

Usługi druku 3D – wielkogabarytowe wydruki 3D

Na rynku bez problemu znajdziemy firmy świadczące usługi druku 3D na maszynach o dużym polu
roboczym. Można też zakupić własną wielkogabarytową drukarkę 3D. Wiąże się to zazwyczaj z kosztem zaczynającym się od kilkudziesięciu tysięcy euro. Ze względu na przemysłowy charakter maszyn – ich cena odzwierciedla możliwości. Maszyna bez grzanej komory pozwoli na wydruki jedynie z materiału PLA. O ile nawet takie uda jej się wydrukować. Przy wymiarach powyżej 500 mm istotną rolę zaczyna już odgrywać skurcz materiału. Niektóre tworzywa są bardzo niewdzięczne w druku, niezależnie od klasy maszyny. Chcąc zamówić na przykład wielkogabarytowy wydruk 3D z materiału PA6 w technologii FDM, musimy przygotować się na nawet kilkukrotnie droższe stawki za godzinę pracy maszyny niż w przypadku wydruku takiej samej geometrii np. Z tworzywa PET.

Duże wydruki 3D – prototypy czy produkty użytkowe?

Na pewno takie pytanie nasuwa się w tej części artykułu. Otóż nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od zastosowania. Zależy również od wymagań stawianych produktowi. Jeśli mówimy o prostych geometriach, możliwych do wytworzenia metodami ubytkowymi – produkcja seryjna lub nawet niskoseryjna zazwyczaj nie będzie posiadała ekonomicznego uzasadnienia. Tym bardziej są to elementy możliwe do wycięcia z płyt. Technologiami takimi jak cięcie strumieniem wody lub laserem. Inaczej sprawa wygląda w innych zastosowaniach. W przypadku gdy geometria jest dość skomplikowana, a wytworzenie detalu wymagałoby użycia maszyn 5-osiowych lub wytworzenia wielodzielnej formy wtryskowej – sytuacja nagle ulega zmianie. Może okazać się, że użycie drukowania 3D jest uzasadnione.

Cena dużego wydruku 3D – z jakimi kosztami należy się
liczyć?

Posłużymy się przykładem plastikowego krzesła. Nie ma co liczyć, że prototyp krzesła ogrodowego będzie kosztował niewiele. Na przykład tyle, co produkowany seryjnie produkt. Koszt takiego wydruku to rząd
kilku do kilkunastu tysięcy złotych – zależnie od użytego materiału, postprocessingu (lakierowanie, piaskowanie) oraz wymaganej dokładności. Sytuacja wygląda niepokojąco na przykładzie krzesła ogrodowego. Wystarczy jednak zmienić krzesło na inny obiekt podobnych wymiarów. Załóżmy, że potrzebnym prototypem jest fotel do samochodu rajdowego, który następnie zostanie wykonany z włókna węglowego. W takim przypadku przeznaczenie części budżetu na prototyp robi się opłacalne.

Czy wydruk wielkogabarytowy może być tani?

Oczywiście, jest to dość częsta sytuacja. Na przykład, jeśli wydruk nie musi mieć gładkiej powierzchni, jest możliwość użycia grubszej warstwy nakładanego materiału. Dzięki takim zabiegom można skrócić czas pracy maszyny nawet kilkukrotnie, co przynosi już wymierne oszczędności podczas produkcji. Kolejnym sposobem ograniczania kosztów wydruku 3D jest drukowania z mniejszym wypełnieniem wewnętrznym . Taki zabieg zmniejsza wytrzymałość obiektu, skraca czas pracy maszyny oraz co najważniejsze redukuje koszty i ilość zużytego materiału.

Podsumowanie – czy wielkogabarytowy druk 3D jest
opłacalny?

Po przeczytaniu artykułu nasuwa się wniosek, że jest to bardzo silnie uzależnione od przeznaczenia oraz oszczędności, które za sobą niesie. Firmy bardzo często decydują się na zamówienie wydruków próbnych przed zleceniem finalnego wykonania produktu. Dzieje się, tak, ponieważ przy druku 3D nie musimy ponosić kosztów uruchomienia produkcji, czego nie można powiedzieć o innych technologiach wytwórczych. W tym wypadku, żeby oszacować opłacalność, należy się zastanowić jakie straty przyniesie nam zlecenie wykonania geometrii, która nie pasuje do reszty podzespołów, projektowanego produktu.

Źródło informacji https://protoplastic.pl