Black Friday – hit czy kit?

Black Friday, czyli Czarny Piątek to zjawisko, które przybyło do Polski kilka lat temu z USA, gdzie jest największym wydarzeniem komercyjnym w całym roku. To dzień, w którym sklepy prześcigają się oferując obniżki i promocje często sięgające granic rozsądku, jeden jedyny dzień w roku, na który „łowcy okazji” czekają całe 364 dni. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć czym w zasadzie ów Piątek jest i kiedy przypada.

Skąd to się wzięło?

Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie według tradycji był ostatnim piątkiem listopada rozpoczynającym oficjalnie sezon przedświątecznych zakupów. Wraz z rozwojem Internetu i sprzedaży online coraz więcej ludzi zaczęło nabywać bożonarodzeniowe prezenty znacznie wcześniej, a Czarny Piątek z czasem stał się tym, czym jest dzisiaj.

Czym jest i kiedy przypada?

Obecnie jest to zawsze ostatni piątek przedostatniego miesiąca w roku i jest dniem, w którym wiele sklepów stacjonarnych jest otwartych dłużej i wraz z internetowymi stara się wyprzedzić konkurencję oferując wiele produktów w niebotycznie niskich cenach.

Jest to także moment, na który wiele osób oczekuje przez długi czas aby w końcu „złowić” od dawna upatrywany sprzęt czy ubrania przecenione często nawet o 80% i więcej (!). Branżą, w której trend ten jest szczególnie zauważalny jest branża oferująca elektronikę taką jak telewizory, laptopy, komputery, smartfony, tablety oraz sprzęt AGD.

Wszystkie dobrze prosperujące i aktywnie działające na rynku firmy są w pełni świadome potencjału piątkowego eventu i reklamują swoją ofertę przygotowaną na ten właśnie dzień na billboardach, w radiu, telewizji oraz Internecie tak, że nie sposób go przeoczyć.

Dlaczego Black Friday jest tak popularny?

Popularność Czarnego Piątku bierze się z faktu, iż jest to wydarzenie przynoszące obustronne korzyści zarówno dla klientów jak i sprzedawców. Wiele sieci oferuje wówczas produkty doskonałej jakości w niezwykle atrakcyjnych cenach co wcale nie jest pozbywaniem się zalegającego towaru wbrew popularnej nazwie „wietrzenie magazynów”. Z drugiej strony jest to czas, w którym klienci mogą nabyć poszukiwane od dłuższego czasu produkty płacąc za nie znacznie mniej. W wyniku zaistniałej sytuacji zwanej w USA „win-win” (wygrana-wygrana) sklepy odnoszą rekordowo wysokie wyniki sprzedaży, natomiast kupujący zyskują zadowolenie i satysfakcję wydając znacznie mniej pieniędzy.

Czarny Piątek „po polsku”

Chociaż Czarny Piątek w Polsce nie wiąże się z aż takim boomem i szałem zakupowym jak w USA to statystyki pokazują, że na stałe wpisał się do kalendarza Polaków i zyskuje coraz większą popularność. W tym dniu klienci dokonują około 6-7 razy więcej zakupów niż w pozostałe dni w roku, a w wielu przypadkach (nieco mniej niż połowa) jest to więcej niż jeden produkt.

Black Week

Terminem tym określany jest tydzień poprzedzający Black Friday, ponieważ bardzo często aby zachęcić klientów wiele sieci wprowadza promocje już na kilka dni przed ostatnim piątkiem miesiąca i dlatego nazywany jest on Czarnym Tygodniem.

…a po piątku… poniedziałek – Cyber Monday

Cyber Monday, czyli Cybernetyczny Poniedziałek to pierwszy poniedziałek następujący zaraz po Black Friday i jest to dzień, w którym większość sklepów internetowych organizuje ogromne wyprzedaże oferując znaczne obniżki na wiele artykułów. Tendencja jest najbardziej zauważalna jeśli chodzi o elektronikę użytkową oraz sprzęt AGD (lodówki, pralki, kuchenki itp.).
Jaka jest różnica między Piątkiem a Poniedziałkiem? Pierwszy z nich kojarzy się głównie z tłumem zakupowiczów stojących w długich kolejkach chcąc „dorwać” najlepsze okazje, natomiast drugi jest eventem funkcjonującym tylko w branży e-commerce i może powodować co najwyżej przepełnienie serwerów.
Podsumowując, chociaż Black Friday nie jest tak silnie związany z kulturą oraz obyczajami jak w przypadku USA to bardzo dobrze przyjął się na rynku polskim i z roku na rok zyskuje popularność wpływając pozytywnie na zadowolenie zarówno konsumentów jak i sprzedawców.