Czym są Uprawnienia Budowlane i kiedy są wymagane?

Praca w specyficznych warunkach bezpieczeństwa, szczególnie w zawodach budowlanych, zawsze wymaga posiadania konkretnych uprawnień, które pozwalają pracownikom wejść na plac budowy. Niektóre z takich uprawnień zdobywa się podczas krótkich kursów, inne podczas wymagających szkoleń, które kompleksowo wdrażają kandydatów do tego, czym jest praca na budowie, z jakimi zagrożeniami się wiąże i jak pracować, by było to zarówno efektywne, jak i skuteczne.

Uprawnienia do prac na budowach – czy można pracować bez nich?

Uprawnienia Budowlane możemy podzielić na kilka różnych kategorii m.in na uprawnienie ogólne, do szerokiego zakresu prac na placach budowy oraz szczegółowe, które dotyczą np. obsługi poszczególnych urządzeń i maszyn. Co ważne, ustawodawca nie przewiduje możliwości pracy w wielu konkretnych zawodach budowlanych bez uzyskania właściwych uprawnień, dlatego zanim zdecydujemy się na wysłanie cv do jakiejkolwiek firmy tego sektora, warto wcześniej zrobić odpowiednie kursy.

Gdzie zdobyć odpowiednie pozwolenia?

Szkolenia i kursy na uprawnienia budowlane organizowane są dzisiaj w różnych ośrodkach w całej Polsce. Część z nich można wykonać zdalnie, a część wymaga stawienia się na odpowiednie egzaminy praktyczne, w czasie których kandydaci na wybrane zezwolenia muszą wykazać się zaliczeniem właściwej liczby godzin w praktyce i ukończeniem kursu poprzez zdanie egzaminu. Nabyte uprawnienia budowlane otwierają przed pracownikami ogromne możliwości, związane z zatrudnieniem w dobrze wynagradzanym sektorze budowlanym, dlatego wiele osób decyduje się na zrobienie przynajmniej kilku różnych szkoleń na różne uprawnienia. Osoby posiadające certyfikaty i zaświadczenia poszkoleniowe, są dzisiaj o wiele chętniej zatrudniane na budowach: i to zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Kursów należy szukać wśród ośrodków renomowanych i posiadających rządowe zezwolenia do organizowania takich zajęć. Wybór ośrodka i ukończenie kursu jest niemalże gwarantem na uzyskanie dobrze płatnej pracy.