Jaki powinien być dobry program do konstrukcji?

Konstrukcje żelbetowe, jak i pozostałe konstrukcje budowlane wymagają odpowiednich narzędzi projektowych. Inżynierowie nie od dziś zadają sobie pytanie jaki powinien być dobry program do konstrukcji. Jakie powinien spełniać warunki, czy cena zawsze jest najważniejsza? Przygotowaliśmy listę rzeczy, na które naszym zdaniem należy zwrócić uwagę podczas wyboru optymalnego rozwiązania.

Obecnie standardem są konstrukcje w 3D BIM, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na narzędzia obsługujące tę technologię. Modelowanie informacji o budynku pozwala m.in. na współpracę specjalistów z różnych branż, co jest we współczesnym budownictwie bardzo ważne.

Konstrukcje w 3D BIM to podstawa, ale wróćmy jeszcze do prozaicznych aspektów, jak np. cena. Rozpatrując ekonomiczne zależności należy w pierwszej kolejności porównać politykę licencyjną danych rozwiązań. Czy możliwy jest wykup na własność, czy tylko wypożyczenie w formie czasowej subskrypcji?

Jeżeli konstrukcje żelbetowe, czy inne konstrukcje w 3D BIM to nie jest nasza codzienna praca tylko czasowe zlecenie, to subskrypcja może okazać się dobrym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie jednak, zakup narzędzia na własność, czyli dobry program do konstrukcji z wieczystą licencją, wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Istotne jest także, czy oprogramowanie jest rozwijane. W przypadku dożywotnich licencji nie ma obowiązku płacenia za aktualizacje, ale budownictwo to dziedzina cały czas ewoluująca. Jeżeli narzędzie nie jest na bieżąco usprawniane, w dłuższej perspektywie nie będzie się sprawdzać. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę, jaka jest historia danego programu.

Konstrukcje żelbetowe wymagają precyzji, dlatego wybrane rozwiązanie musi być również niezawodne. Obsługa nawet najbardziej złożonych projektów powinna być płynna, a wymiana danych wygodna i szybka. Usprawnia to pracę całego zespołu projektowego, a także przyspiesza realizację obiektu.

Na rynku jest dostępnych wiele programów, dlatego przed zakupem warto je przetestować. Na stronach producentów często można znaleźć bezpłatne wersje demo, ograniczone wyłącznie czasowo – na 14 lub 30 dni.

Źródło informacji: https://allbim.pl/