Kto dzwonił? – jak sprawdzić nieznany numer

Często zdarza się sytuacja, w której dzwoni jakiś numer, patrzymy na ekran telefonu widząc obcy, nic niemówiący ciąg cyfr. W tym momencie zaczynamy się zastanawiać – odebrać czy nie? W dobie wszechobecnego telemarketingu oraz wszelkiego rodzaju „naciągaczy” obawy są uzasadnione. Czy istnieją jednak sposoby pozwalające upewnić się kto próbuje się z nami skontaktować? Okazuje się, że tak i w tym artykule postaram się wyjaśnić, jak to zrobić.

Kilka lat temu uzyskanie informacji na temat dzwoniącego było znacznie prostsze, ponieważ wystarczyło skorzystać z jednej z popularnych wtedy książek telefonicznych lub „Panoramy Firm”. Obecnie sytuacja jest bardziej skomplikowana ze względu na obowiązującą ustawę o ochronie danych osobowych (RODO) zakazującej udostępniania informacji takich jak imię, nazwisko, e-mail oraz dane teleadresowe bez uprzedniej zgody właściciela pod karą grzywny lub więzienia. Nadal istnieją jednak działające na nieco innej zasadzie strony WWW i usługi pozwalające na sprawdzenie do kogo dany numer należy.

Polskie serwisy

W Internecie widnieje mnóstwo serwisów pozwalających upewnić się czyj jest numer telefonu, który próbuje się z nami skontaktować. Portale te opierają się na komentarzach użytkowników, którzy nawzajem ostrzegają się przed dzwoniącymi firmami windykacyjnymi czy osobami oferującymi np. garnki lub usługi bankowe. Pod adresami takimi jak  numerytelefonu.pl, nieznany-numer.com czy ktoto.info znajdują się z wyszukiwarka pozwalającej odnaleźć praktycznie dowolny numer oraz moduł umożliwiający dodanie podejrzanego kontaktu wraz ze szczegółami. Rozwiązanie to posiada jednak pewną wadę – informacje do bazy danych może dodać każdy co sprawia, że często są one nieweryfikowalne a w wielu przypadkach błędne lub nieprawdziwe.

Truecaller.com

Truecaller jest międzynarodowym narzędziem reklamującym się jako posiadające w bazie ponad 3 miliardy kontaktów (!). Do użytkowania wymaga zalogowania poprzez konto Google lub Microsoft i w tym tkwi cały haczyk. Tajemnica funkcjonowania i skuteczności wyszukiwarki opiera się na wspomnianej wcześniej konieczności logowania, ponieważ jej baza danych zawjera informacje pobierane automatycznie z książek adresowych przypisanych do użytkowników wspomnianych wcześniej kont. Z tego powodu warto wcześniej założyć osobny, niebędący prywatnym adres w domenie Google lub Microsoft przeznaczony tylko i wyłącznie do korzystania z usług tego typu. Co ciekawe witryna, która istnieje także w formie aplikacji na telefon faktycznie znajduje właścicieli większości wyszukiwanych numerów.

Opcje alternatywne

Truecaller nie jest jedynym tego typu serwisem, równie znana, działająca według podobnego schematu jest witryna Sync.com. Istnieje również kilka aplikacji na Androida takich jak Truecaller – Spam Identification & Block oraz polskie Czyj to numer? i Nieznany Numer.

Podsumowując, mimo obowiązującego powszechnie nakazu ochrony danych i zalewającej nas fali telefonicznego spamu istnieją narzędzia pozwalające dość skutecznie się przed nim bronić. Należy jednak podchodzić do tematu z rezerwą, ponieważ nie wszystkie informacje mogą okazać się prawdziwe, ponadto nigdy nie należy oddzwaniać pod podejrzany numer, ponieważ może się to wiązać z wysokimi kosztami.

Chcesz sprawdzić kto dzwonił ? czyj to numer ? nieznany numer telefonu ?