Niemożliwość spłaty chwilówek – co robić?

Uzyskanie pożyczki czy też tzw. chwilówki jest stosunkowo proste. Kłopotliwa okazuje się spłata w terminie. Nieraz zdarza się, że pożyczkobiorca ma głębsze kłopoty finansowe. Istnieje kilka dróg rozwiązywania takich trudności.

Prawdopodobnie najmniej korzystnym sposobem na niemożliwość spłaty chwilówek jest rolowanie pożyczek. Oznacza zaciąganie kolejnych pożyczek, aby spłacić poprzednie. Być może raz uda się uniknąć opłat za spóźnione spłacenie. Jednak jeśli już wcześniej mieliśmy kłopot ze spłacaniem pożyczek, może się okazać, że rolowanie tylko pogorszy sytuację. Mimo, że w skrajnych przypadkach można ogłaszać upadłość konsumencką, to nie jest łatwy i szybki proces.

Jeśli już zaciągnęliśmy wiele chwilówek, należy rozważyć konsolidację ich. Istnieje wiele przedsiębiorstw, które spłacą długi konsumentów w zamian za spłacanie pożyczki u nich. Jest możliwym, że ostateczna kwota do zapłaty będzie wyższa, ale każda rata będzie (co do zasady) dostosowana do naszych możliwości zarobkowych. Ponadto odejdą wysokie koszty postępowań komorniczych i windykacyjnych.

Niektórzy problem ze spłatą chwilówek próbują rozwiązać przez sprzedaż bardziej kosztownych rzeczy. Jeśli rzeczywiście nie wiązały się one z dużą wartością użytkową, ale też sentymentalną, to wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem. Jednak często nie otrzymamy odpowiednio wysokiej ceny oraz możliwe są oszustwa. Wciąż wymagana jest dyscyplina wydatkowa (czasami niemożliwa), bo prawdopodobnie przy kolejnej pożyczce pojawi się podobny kłopot.