Pobieranie plików z YouTube

YouTube to najpopularniejszy na świecie serwis, za pomocą którego każdy może udostępnić materiały video. Powstał w roku 1998 i obecnie zawiera setki miliardów godzin nagrań, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Czasem zdarza się trafić na filmik czy nutę, która szczególnie przypadnie nam do gustu do tego stopnia, że chcielibyśmy zachować ją na wypadek, gdyby została usunięta z sieci lub w celu odtworzenia kiedy nie mamy dostępu do Internetu. Jak to zrobić? Sprawa nie jest wcale taka oczywista, a w dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć kilka narzędzi, które to umożliwiają.

Pobieranie, a prawo

Według polskiego prawa za legalne uważane jest pobranie pliku audio lub video, który został udostępniony przez właściciela praw autorskich i zgrywany jest tylko i wyłącznie na własny użytek.
Czynność ta jest natomiast nielegalna wówczas, gdy dany materiał został opublikowany bez zgody lub wiedzy właściciela praw autorskich. Zabronione jest także dzielenie się tym, co pobraliśmy z innymi użytkownikami (chyba, że właściciel wyraził na to zgodę w formie słownej bądź pisemnej).

Narzędzia do pobierania

W Internecie dostępne jest wiele narzędzi umożliwiające szybkie i sprawne zgranie wybranego utworu lub filmu lub na dysk komputera, poniżej przedstawiam najlepsze z nich:

1. 4K Video Downloader

Jest to zaawansowany i niezawodny program pozwalający na pobieranie z Internetu plików audio i video nie tylko z YouTube. Aby z niego skorzystać należy pobrać plik instalacyjny z jednej z dostępnych stron a następnie uruchomić i zainstalować. Kolejnym krokiem jest uruchomienie narzędzia, skopiowanie linku z serwisu i kliknięcie opcji Wklej link w górnym menu aplikacji co spowoduje jego automatyczne wstawienie. Ostatnią czynnością jest wybranie formatu pliku wyjściowego, jakości video, miejsca zapisu oraz ,w zależności od preferencji, opcji dodania napisów.

2. KeepVid

KeepVid to witryna internetowa pozwalająca na wskazanie a następnie pobranie danego materiału z serwisu YT bezpośrednio z poziomu przeglądarki bez konieczności instalacji. W tym celu należy wejść pod adres keepvid.pro, następnie skopiować link do wybranego filmu, wkleić go w odpowiednie miejsce i kliknąć Download Now. Ostatnią czynnością jest wybór wersji wygenerowanego pliku: najwyższej jakości (Best Download), wideo z dźwiękiem, wideo bez dźwięku lub samego dźwięku, który następnie zostanie zapisany w domyślnym katalogu pobierania.

3. SaveMedia

Kolejną, działającą na podobnej zasadzie witryną jest SaveMedia. Aby z niej skorzystać należy wprowadzić adres savemedia.website, następnie skopiować link do interesującej nas zawartości i wkleić na górze strony. Po kliknięciu przycisku Download po chwili pojawi komunikat z możliwością wyboru jakości, po jego dokonaniu film otworzy się w sieciowym odtwarzaczu. Teraz wystarczy kliknąć prawym klawiszem i z menu wybrać opcję Zapisz wideo jako i zapisać plik w wybranej lokalizacji.

4. YouTube Downloader Lite

Kolejna pomoc w pobieraniu plików z najpopularniejszego na świecie serwisu video bez potrzeby opuszczania go. YouTube Downloader Lite jest rozszerzeniem dostępnym dla wszystkich najpopularniejszych przeglądarek takich jak Chrome, Opera czy Firefox. Aby skorzystać z wtyczki należy pobrać ją i zainstalować, a po przejściu na podstronę z danym filmem obok łapek w górę i w dół powinien powinna pojawić się dodatkowa opcja umożliwiająca jego ściągnięcie.

5. Pobieranie w systemie iOS – MacX YouTube Downloader

Aby skorzystać z tego programu należy pobrać go z jednej z dostępnych stron a następnie zainstalować. Kolejną czynnością jest skopiowanie linku z YouTube i wklejenie go w odpowiednim miejscu, a następnie wybranie katalogu docelowego oraz jakości.
Alternatywą w przypadku urządzeń firmy Apple jest skorzystanie z jednej z wymienionych wcześniej witryn – KeepVid lub SaveMedia.

6. YouTube Premium

Opcją nie wymagającą korzystania z żadnego dodatkowego oprogramowania czy witryn zewnętrznych jest wykupienie usługi Premium w serwisie YouTube. Abonament w Polsce kosztuje 23,99 PLN miesięcznie, a użytkownik zyskuje wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest tryb offline, który pozwala na pobieranie i oglądanie filmów oraz słuchania muzyki bez dostępu do Internetu.