PROJEKTANT KONSTRUKCJI ŻELBETOWYCH

Projektant konstrukcji żelbetowych to tak naprawdę osoba, na której barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność za powodzenie projektu budowlanego. Odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji ma decydujący wpływ nie tylko na to, czy projekt będzie miał szansę zaistnieć w ogóle, ale także na toczy okaże się być wytrzymały i niezawodny.

Od kiedy w budownictwie popularne stało się projektowanie w oparciu o BIM czyli modelowanie informacji o budynku i tworzenie jego zapisu w formie cyfrowej, projektanci konstrukcji żelbetowych zaczęli być postrzegani jako kluczowa część zespołu, który pracuje nad daną realizacją. Oczywiście należy mieć na uwadze, że projektanci rzadko kiedy skupiają się tylko i wyłącznie na konstrukcjach żelbetowych. Tworzą oni wraz z konstruktorami zasadniczy trzon budownictwa. Konstruktorzy i projektanci w swojej codziennej pracy muszą wykorzystywać w pełni profesjonalne i zaawansowane narzędzia. Najlepszym i najczęściej dokonywanym wyborem jest wybór programu, który łączy w sobie walory technologiczne z możliwością bezproblemowego wdrażania innowacji ze współpracą i komunikacją z całym zespołem projektowym.

Projektant konstrukcji żelbetowych nie zajmuje się samym projektowaniem, jak mogłaby sugerować definicja nazwa jego profesji. Do jego zajęć należy także obliczanie konstrukcji stalowych, dokonywanie obliczeń statycznych konstrukcji stalowych, przygotowywanie zespołu wykonawczego do kotwienia konstrukcji żelbetowych do betonu, a także wykonywanie innych, skomplikowanych obliczeń, które w ostatecznym rozrachunku składają się na spójną całość i świadczą o końcowym powodzeniu projektu.

Większość współczesnych programów do projektowania sprawdzi się doskonale także jako program do wykonywania precyzyjnych obliczeń. Technologia BIM przyniosła znaczącą zmianę jakościową w podejściu i realizacji projektów, która pozwoliła na przejście od indywidualizmu i izolowania poszczególnych etapów realizacji do tworzenia od początku do końca holistycznych i spójnych projektów budowlanych. https://www.scia.com.pl/