Strukturalne oprogramowanie BIM

Projektowanie konstrukcji żelbetowych oraz innych elementów budowlanych szczególnie dzisiaj wymaga odpowiednich narzędzi. Tradycyjne metody projektowania odchodzą w zapomnienie i zastępuje je strukturalne oprogramowanie BIM. Czym jest projektowanie BIM? Jak zmienia branżę? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Projektowanie konstrukcji żelbetowych z BIM oraz ogólnie praca z tą technologią niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego w formie parametrycznej. To duże ułatwienie, które pomaga m.in. uniknąć ewentualnych błędów, czy kolizji.

Strukturalne oprogramowanie BIM, które umożliwia projektowanie konstrukcji żelbetowych, ułatwia także współpracę ze specjalistami z różnych branż. Płynna wymiana danych i bieżące aktualizacje pozytywnie wpływają na jakość, komfort i czas pracy. Projektowanie BIM uznane było za rewolucję i jest w tym sporo prawdy.

Generowanie płaskiej dokumentacji na bazie modelu zwiększa precyzje działania. Projektowanie BIM jest precyzyjniejsze i pomaga wykluczyć błędy już na wczesnym etapie. Część specjalistów przyzwyczajonych do klasycznej pracy w 2D, uważa modelowanie 3D BIM za pewną uciążliwość. Trzeba nauczyć się nowej techniki oraz obsługi nowych narzędzi, co oczywiście trwa.

Dodatkowo projektowanie BIM wymaga większej ilości danych już na samym początku pracy. Są osoby, którym przysparza to pewne trudności. Niemniej jednak warto przestawić swoje przyzwyczajenia i poświęcić czas na naukę. Po wdrożeniu BIM praca staje się znacznie szybsza i efektywniejsza, dzięki czemu okres wdrożenia (przestoju) może być bardzo szybko nadrobiony.

Można skorzystać ze szkoleń, które krok po kroku wprowadzają w nową technologię. Taka metoda często jest dużo skuteczniejsza, a już na pewno znacznie szybsza. Często to producenci lub dystrybutorzy specjalistycznego oprogramowania proponują wstępne przeszkolenie zarówno z programu jaki wykorzystania samej technologii.

Więcej informacji na https://www.protabim.pl/