Projektowanie BIM

Projektowanie BIM sprawiło, że tworzenie modeli, dokonywanie zaawansowanych i szczegółów analiz, a wreszcie w pełni profesjonalne i sprawne tworzenie projektów budynków stało się o wiele prostsze. Możliwość wykonywania wszystkich zaawansowanych operacji za pomocą jednego narzędzia znacznie skróciła czas potrzebny na doprowadzenie projektu do końca, a także pozwoliła projektantom i wykonawcom na większej koncentracji na kwestiach bardziej kreatywnych.

Do tej pory zespół projektowy, aby uzyskać zamierzony efekt zobowiązany był do dokonywania częstych spotkań zespołu, na których dyskusji poddawane były rozmaite kwestie związane z realizacją projektów. Percepcja rozmaitych kwestii często była dla poszczególnych osób znacząco różna, co sprawiało, że od momentu ustalenia strategii do jej faktycznej realizacji musiało upłynąć bardzo wiele czasu, a ostatecznie projekty i tak nie spełniały do końca wymagań wszystkich osób, które były w nie zaangażowane.

Projektowanie BIM przynosi zamierzone efekty tylko wtedy, kiedy wykorzystuje się w nim odpowiednie narzędzia, w tym przypadku najważniejszym z nich będzie oprogramowanie. Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości, których producenci starają się stworzyć dla użytkowników jak najlepsze możliwości. Wielofunkcyjność i uniwersalność to najbardziej pożądane cechy, jakimi charakteryzować powinien się odpowiedni program.

Programem do inżynierii budowlanej, który zyskuje coraz większą popularność jest oprogramowanie PROTA. Producenci oprogramowania przygotowali wersje wyspecjalizowane wersje programów, które będą odpowiednim wyborem dla nawet najbardziej wymagających użytkowników. ProtaDetails, Prota Stell, czy ProtaBIM – każda z wersji pozwala projektantom, architektom czy inżynierom budownictwa na wykonywanie w pełni zaawansowanych projektów, które będą doskonale spełniać swoją rolę. Projektowanie w programie PROTA to oszczędność czasu, a także możliwość wprowadzania zmian dużo szybciej niż miało to miejsce przy użyciu dotychczasowych metod.