BIM DLA POLSKIEGO BUDOWNICTWA

W środowisku akademickimi i eksperckim nierzadko można znaleźć opinię mówiącą o tym, że BIM zrewolucjonizowało rynek polskiego budownictwa. Poniekąd w stwierdzenie to ma w sobie wiele prawdy. Podejście oparte na kompleksowym modelowaniu informacji o budynku można porównać do zmiany podejścia do pracy nad projektami w ramach każdej innej branży. Założenie, że realizacje przeprowadzane będą w sposób bardziej kreatywny i twórczy, a zapomniany do tej pory proces komunikacyjny odzyska swoje dawne znaczenie wydaje się być naturalną konsekwencją rozwoju każdej dziedziny przemysłu.

Należy jednak pamiętać, że BIM w budownictwie nie jest podejściem całkiem nowym. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zanim zaczęto dostrzegać znalezienia odpowiedniego słownictwa dla tych procesów, ludzie bezustannie poszukiwali rozwiązań, które mogłyby stać się optymalne dla dziedzin takich jak właśnie budownictwo, w których jeden projekt jest zależny od przedstawicieli wielu profesji, którzy pozornie są ze sobą niezwiązani.

Wraz ze stopniowym wdrażaniem tego typu rozwiązań, zaczęto poszukać w pełni zautomatyzowanych narzędzi jak właśnie programy w pełni kompatybilne z technologią BIM. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama oprogramowani od różnych producentów, które inżynierowie budownictwa z powodzeniem wykorzystują w codziennej pracy.

BIM https://www.protabim.pl/ stał się dla polskiego budownictwa ogromną szansą i skokiem rozwojowym, który pozwolił na tworzenie zaawansowanych technologicznie projektu na skalę światową. Wzajemne przenikanie się dziedzin takich jak architektura, logistyka czy właśnie budownictwo znalazło swoje odzwierciedlenie w oprogramowaniu, które odgrywa dużo większą rolę niż tylko zwykłego narzędzia do tworzenia technicznych podstaw pod przyszłe realizacje.