Jak dbać o zdrowie grając przy biurku w gry komputerowe?

W czasach coraz większego zainteresowania młodych ludzi grami internetowymi, warto pomyśleć o tym, by realizując swoje pasje, nie ucierpieli oni przy tym na zdrowiu. Długotrwałe siedzenie przed ekranem monitora może bowiem powodować różne problemy z kręgosłupem oraz ogólną kondycją. Żeby im skutecznie zapobiegać, powinno się pamiętać zarówno o właściwej pozycji siedzenia przed komputerem, jak i o odpowiednim fotelu.

Pozycja przed biurkiem i właściwy fotel

Pierwszą kwestią, bez względu na typ fotela, na jakim się siedzi, jest przyjęcie właściwej pozycji. Plecy nastolatka powinny być oparte o fotel, a nogi ugięte w kolanach pod biurkiem. Niedopuszczalne są skrajne pozycje, jak siadanie na jednej nodze, które zaburza krążenie, garbienie się czy ekstremalne wygibasy. Im bardziej poprawnie będziemy siedzieć przed komputerem, tym większą będziemy mieć szansę na utrzymanie zdrowia. Fotel gamingowy w odróżnieniu od tradycyjnego fotela obrotowego również nie będzie tu fanaberią, a koniecznością. Taki mebel jest specjalistycznie profilowany, dzięki czemu lepiej utrzymuje właściwą pozycję całego ciała.

Czym wyróżniają się porządne fotele gamingowe?

Nowoczesne fotele gamingowe powstają w odpowiedzi na zapotrzebowanie całej, gigantycznej i rosnącej z roku na rok branży gamingowej. Gracze przygotowujący się do rozgrywek, a później uczestniczący w krajowych czy międzynarodowych treningach, potrafią spędzać przed ekranem nawet kilkanaście godzin dziennie. Ich kręgosłupy są wtedy narażone na przeciążenia, odkształcenia i ból. Fotel gamingowy – o odpowiednich parametrach może im wybitnie polepszyć i samopoczucie i stan zdrowia, tym samym sprawiając, że będą w stanie wytrzymać długie rozgrywki.

Profesjonalny fotel gamingowy jest meblem o ergonomicznym kształcie i zaawansowanym wykonaniu. Każdy jego element przemyślany jest tak, by maksymalnie uprzyjemnić graczom czas spędzany przed komputerem i by wpływał na zdrowie kręgosłupa. Fotel tego typu musi zawierać szereg różnych regulacji: od wielopoziomowej regulacji wysokości i szerokości, przez możliwość ustawienia kąta nachylania oparcia, bo regulowane zagłówki czy przesuwane podłokietniki. Wszystko to sprawi, że gracz będzie mógł nie wstając z niego, zmieniać pozycję i dopasowywać ją do stanu zmęczenia, w jakim się aktualnie znajduje. Wiele foteli gamingowych posiada osobne podkładki na kubek z wodą, kieszenie na przekąski a nawet, co oczywiście jest już lekką skrajnością – przenośne toalety. Wszystko dla dobra gracza i zmaksymalizowania efektów jego gry, bez uszkadzania kręgosłupa.