Najlepsze aplikacje do monitoringu sieci

Obecnie środowisko IT staje się coraz bardziej złożone i skomplikowane – setki danych, parametrów, komunikatów o błędach, administrator musi mieć nie lada głowę. Oczywiście istnieje wiele płatnych aplikacji ułatwiających kompleksowe monitorowanie i zarządzanie siecią komputerową. W sieci dostępne jest także równie dobre darmowe programy oparte na licencji open source stanowiące doskonałą alternatywę. Dzisiejszy artykuł będzie zestawieniem najlepszych z nich.

Nagios

Nagios jest zaawansowanym i rozwijanym od wielu lat oprogramowaniem monitorującym napisanym w języku C. W jego skład wchodzi większość składników dostępnych w przypadku pakietów komercyjnych. Aplikacja posiada szybki i intuicyjny interfejs, jest ponadto wyposażona w pakiet wtyczek pozwalających na bieżącą kontrolę działania usług, serwerów, połączeń sieciowych oraz jakości, dostępności i poprawności przesyłanych danych – słowem wszystkiego co wchodzi w skład infrastruktury sieciowej. Nagios posiada także dopracowany moduł wysyłania powiadomień za pomocą wiadomości e-mail oraz SMS. Jedną z wad, a jednocześnie zalet Nagiosa jest stosunkowo trudna konfiguracja dokonywana z poziomu wiersza poleceń, która jednak wynagradza wszechstronnością gdy zostanie dobrze opanowana.

Cacti

Cacti to następca popularnej w latach 90 aplikacji MRTG będąca obecnie standardem w dziedzinie zarządzania siecią. Swoje działanie opiera na koncepcji stosu LAMP będącego połączeniem czterech platform – Linux, Apache, MySQL i PHP pobierająca dane za pośrednictwem SNMP oraz skryptów PHP i Perl. Na podstawie zebranych danych program tworzy mapę w formie wykresu będącego zestawieniem połączeń między poszczególnymi urządzeniami oraz ilości wykorzystywanych zasobów. Generowane w czasie rzeczywistym diagramy są bardzo często wyświetlane na dużych rozmiarów monitorach i wykorzystywane na bieżąco przez administratorów.

NeDi

NeDi jest narzędziem automatyzującym jedno z najbardziej czasochłonnych zadań powierzanych administratorom sieci jakim jest odnajdywanie urządzeń. Program cyklicznie skanuje podłączone do sieci zasoby i zapisuje dane takie jak adresy MAC i tabele ARP na przełącznikach zapisując je w bazie danych. NeDi umożliwia szybkie i bezproblemowe odnalezienie przełącznika bądź bezprzewodowego punktu dostępowego na podstawie adresu IP lub nazwy DNS. W przypadku utracenia lub sprzedaży jednego z urządzeń administrator może odnotować ten fakt i otrzymać powiadomienie w razie gdyby pojawiło się w sieci ponownie.

Icinga

Icinga jest pochodną wspomnianego wcześniej pakietu Nagios i występuje w dwóch wersjach. Icinga 1 bazuje i jest wstecznie kompatybilna z Nagios natomiast Icinga 2 została napisana zupełnie od podstaw. Zdecydowaną przewagą aplikacji nad pakietem Nagios jest łatwość konfiguracji poprzez interfejs w formie graficznej. Ogromnymi zaletami Icingi jest jej łatwa rozszerzalność, elastyczność oraz elementy odpowiedzialne za powiadomienia i raportowanie.

TCPNetView

Program stworzony początkowo do użytku prywatnego mający na celu umożliwienie administratorom szybkiego i sprawnego określenia adresów IP oraz MAC poszczególnych komputerów. Działa on w sposób zbliżony do znanego z poprzednich wersji systemu Windows Otoczenia Sieciowego i pozwala na monitoring uprawnień poszczególnych użytkowników do urządzeń i plików wewnątrz sieci LAN.

NetSaint

To kolejne z darmowych narzędzi służących administratorom do monitoringu struktury sieciowej. Umożliwia kontrolowanie usług takich jak Post Office Protocol 3, STMP, HTTP, Network News Transport Protocol oraz Ping. Podobnie jak pozostałe tego typu aplikacje umożliwia wykrywanie powstałych błędów i wysyłanie stosownych powiadomień za pomocą wiadomości e-mail lub wygenerowanej podstrony WWW. Pakiet pozwala na cykliczne, ustalone przez admina sprawdzanie podłączonych do sieci urządzeń pod kątem parametrów takich jak obciążenie procesora, pamięci RAM czy ilość wolnego miejsca na dysku.

Podsumowując, w sieci dostępne jest wiele wysokiej jakości, darmowych aplikacji ułatwiających administratorom czynności związanych z bieżącym monitorowaniem sieci, a każda z nich posiada szereg zróżnicowanych funkcji. Powyższa lista jest zestawieniem tych (zdaniem autora) najlepszych i najbardziej użytecznych.