PROGRAM BIM DLA ARCHITEKTÓW

Architekci, którzy w codziennej pracy zdecydowali się na pracę opartą na modelowaniu BIM potrzebują odpowiednich narzędzi. Do najważniejszych z nich zaliczyć można oczywiście właściwy program do tworzenia projektów. Obecnie większość producentów oprogramowania do projektowania architektury daje użytkownikom możliwość wdrażania BIM, poprzez wyposażanie programów w niezbędne do tego funkcje.

Kiedy znane są zasady funkcjonowania modelowania informacji o budynku czyli BIM wydawać by się mogło, że wymagania, jakie powinien spełniać dobry program do obsługi BIM są oczywiste. Jest jednak wiele kwestii, o których należy pamiętać przy dobrze odpowiedniego programu dla architekta, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poświęcić więcej czasu na rozeznanie i zasięgnąć opinii ekspertów.

Dobry program dla architektów, czyli jaki?

Przy wyborze najlepszego programu, który będzie spełniał swoje funkcje, a przy tym pozostanie intuicyjny i prosty w obsłudze należy skupić się przede wszystkim na następujących kwestiach:

  • wyeliminowanie ryzyka powstawania błędów i nieścisłości,

  • możliwość sprawnego monitorowania kosztów,

  • dostęp do bogatej biblioteki i możliwość tworzenia projektów najwyższej jakości,

  • możliwość bezproblemowej i sprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu,

  • atrakcyjna cena oprogramowania.

Aktualnie na rynku dostępna jest cała gama programów, które spełniają wszystkie, powyższe kryteria. Przy wyborze tego jednego, który ułatwi codzienne wykonywanie zadań warto również zwrócić uwagę na to, czy producent oprogramowania zapewnia wsparcie techniczne. Jednym z dostępnych programów, który zyskuje coraz większa popularność wśród użytkowników jest ARCHLine.XP, który poza tym, że w pełni odpowiada na potrzeby każdego, kto chce wykorzystywać technologię BIM do realizacji zadań, posiada też zaplecze techniczne na najwyższym poziomie. Producenci oprogramowania organizują liczne webinary czy tutoriale na których można poszerzyć swoją wiedzę z obsługi samego programu, ale także z innych zagadnień z branży architektonicznej.