W jaki sposób wybrać notariusza?

Spis treści

Tani notariusz Wrocław

Złożenie podpisu na akcie notarialnym oznacza nic innego jak to, że stajemy się właścicielami wymarzonego mieszkania czy też domu. Aby jednak wizyta u notariusza przebiegała bez żadnych komplikacji, warto się stosowanie do niej przygotować.

Osoby, które się szykują do finalizacji zakupu swojej nieruchomości mogą wybrać w zasadzie dowolnego notariusza, który posiada stosowne uprawnienia do wykonywania notarialnych czynności. Zależy nam na tym, aby był to tani notariusz Wrocław. Jak takiego wybrać? kryteriami podstawowymi wyboru powinna być jakość usług oraz także ich dostępność. Warto także pod uwagę wziąć samą wysokość opłaty, którą tani notariusz Wrocław od nas pobierze za sporządzenie aktu. Ustawa bowiem określa jedynie poziom maksymalny notarialnej taksy, którą za daną czynność notariusz pobrać może od klienta.

W przypadku zakupu mieszkania na pierwotnym rynku, a więc od dewelopera musimy się liczyć z tym, że koszt całkowity notarialnych czynności wyniesie sto pięćdziesiąt procent taksy. A to dlatego, że nie tylko chodzi o przeniesienie własności, ale także deweloperska umowa zostać muszą sporządzone w formie notarialnego aktu. W przypadku tejże ostatniej sprzedający oraz kupujący dzielą się po połowie kosztami.

Gdy już sobie ustalimy termin dla obu stron sporządzenia aktu, pojawić się musimy w kancelarii notarialnej. Tylko w sytuacjach wyjątkowych, na przykład gdy sprzedaży jest chory obłożnie, notariusz wykonywać może czynności swoje poza kancelarią. Notariusz poinformować powinien nas wcześniej, jakie dokładnie dokumenty musimy przy sobie mieć. Najczęściej jest to jedynie dokument, który potwierdza tożsamość (paszport czy też dowód osobisty). O wszystkie inne dokumenty niezbędne notariusz poprosi nas stosunkowo wcześniej. Wszystko po to, aby mógł sporządzić odpowiednio akt notarialny.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby nie zapłacić możliwie jak najmniej, ale aby usługa została wykonana na możliwie najwyższym poziomie.