Bezpieczeństwo na Facebooku

Facebook to bezsprzecznie najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, korzysta z niego ponad 2,3 mld osób, a liczba ta stale rośnie. Wiele z nich wyobraża sobie życia bez Messengera oraz aplikacji spod błękitnej flagi. Dość często słyszy się o wielu nadużyciach ze strony FB związanych m.in. z naruszeniem danych osobowych. W związku z pojawianiem się tych informacji część użytkowników decyduje się zawiesić lub całkowicie usunąć konto. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka sposobów na zabezpieczenie informacji na swoim profilu przed nieautoryzowanym wykorzystywaniem, a także krótki poradnik pokazujący w jaki sposób dezaktywować bądź całkowicie go usunąć.

Polityka prywatności Facebooka

Od 31 stycznia 2020 firma należąca do Marka Zuckenberga zmieniła postanowienia dotyczące prywatności. Z ogromną krytyką spotkał się fakt, iż Facebook rości sobie prawo do zbierania i przetwarzania informacji udostępnianych przez użytkownika oraz tworzenia i wyświetlania spersonalizowanych reklam na ich podstawie.

Ochrona reputacji

System reklamowy FB bardzo często wykorzystuje listę znajomych aby reklamować wśród nich polubione produkty oraz usługi. Istnieje możliwość zablokowania tego typu aktywności, aby to zrobić należy przejść do menu (strzałka w dół w przypadku komputera, trzy poziome kreski), następnie wybrać opcję Ustawienia. Następnym krokiem jest wybranie karty Reklamy i kliknięcie przycisku Edytuj przy pozycjach Witryny innych firm oraz Reklamy i znajomi, wybranie z listy opcji Nikt i zatwierdzenie zmian kliknięciem na Zapisz zmiany.

Asystent prywatności

Ważnym, a często pomijanym narzędziem pozwalającym chronić dane jest asystent prywatności, który pozwala kontrolować to, co jest udostępniane na zewnątrz. Aby uzyskać dostęp do niego należy kliknąć na ikonę kłódki oraz pozycję Kontrola prywatności a kreator dokładnie poinstruuje i przeprowadzi przez wszystkie ustawienia. W przypadku aplikacji mobilnej należy kliknąć w ikonę trzech kresek i wybrać kolejno Prywatność->skróty.

Wylogowywani zdalne

Czasem zdarza się zapomnieć wylogować z Facebooka pozostawiając aktywną sesję na komputerze, do którego mają dostęp inne osoby. Stwarza to spore ryzyko dostępu do informacji personalnych, treści konwersacji lub nieautoryzowanego postowania. Można temu zapobiec korzystając z opcji zakończenia sesji, aby to zrobić należy wejść kolejno w Ustawienia->Bezpieczeństwo->Miejsce logowania (Aktywne sesje w aplikacji mobilnej). Na kolejnym ekranie pojawi się lista aktywnych urządzeń, aby wylogować któreś z nich należy wybrać Zakończ aktywność (X w aplikacji mobilne).

Jak usunąć konto na Facebooku – instrukcja krok po kroku

  1. Po uruchomieniu aplikacji na smartfonie należy wybrać opcję ustawień (trzy poziome kreski w prawym górnym rogu).
  2. Następnym krokiem jest wybór pozycji Ustawienia i prywatność (druga na liście, zaraz nad opcją Wyloguj się).
  3. Na kolejnym ekranie należy kliknąć Własność konta i kontrola.
  4. Krokiem czwartym jest wybór opcji Dezaktywacja i usuwanie.
  5. Na piątym z kolei ekranie do wyboru pokażą się trzy elementy, kolejno:
  • Przycisk Dezaktywuj konto pozwalający na tymczasowe zawieszenie konta z możliwością jego odblokowania w dowolnym momencie.
  • Drugi klawisz kolei to Pobierz informacje pozwalający na zapisanie wszystkich zdjęć, postów oraz informacji w pamięci telefonu (co może zająć dłuższą chwilę).
  • Trzecią opcją jest niebieski przycisk Usuń konto, który należy kliknąć i potwierdzić swój wybór wpisując hasło do konta co zapobiega t przypadkowemu wykonaniu tej czynności i daje możliwość zastanowienia się przed ostateczną decyzją.

Podsumowując, polityka Facebooka dotycząca danych użytkowników przeszła w ostatnim czasie dość niepokojące zmiany, zatem warto mieć to na uwadze i chronić dostęp do nich w sposób szczególny. W przypadku sporych wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa warto także rozważyć opcję całkowitego usunięcia konta i mam nadzieję, że powyższy poradnik znacznie tą czynność ułatwi.