TV do Netflixa

Netflix to obecnie jedna z najpopularniejszych platform udostępniająca ogromny wybór filmów oraz autorskich seriali niedostępnych nigdzie indziej. Jej największą zaletą jest wszechobecność, ponieważ jest dostępna na większości urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety z dostępem do Internetu. Jednak aby w pełni cieszyć się doskonałą jakością obrazu i dźwięku „konsumując” w domowym zaciszu kolejne odcinki „Wiedźmina” lub „Gry o Tron” warto zaopatrzyć się w odpowiedni telewizor. Dzisiejszy artykuł będzie miał formę poradnika mówiącego o tym na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odbiornika TV pod kątem platformy Netflix.

Oprogramowanie Smart TV

Smart TV jest to dostępne w przypadku znacznej większości oferowanych na rynku modeli TV oprogramowanie pozwalające na dodawanie i sterowanie aplikacjami takimi jak właśnie Netflix. Operacje wyboru materiałów audio i video, dostosowywania ich jakości, parametrów itp. dokonywać można za pomocą pilota (część z nich posiada nawet dedykowany klawisz Netflix). Korzystanie z tych dobrodziejstw wymaga oczywiście dostępu do Internetu (najczęściej przez sieć Wi-Fi) natomiast w przypadku odbiornika nie posiadającego systemu operacyjnego istnieje możliwość podłączenia laptopa lub peceta za pomocą złącza HDMI i wyświetlania obrazu bezpośrednio z poziomu systemu Windows.

Łącze internetowe

Netflix jako aplikacja oferująca materiały najwyższej jakości wykorzystuje tzw. przesyłanie strumieniowe (ang. streaming) co wymaga dość szybkiego łącza internetowego, jednak jakie są to prędkości? Podstawowe informacje przedstawiam poniżej:

 • Minimalne wymagania (aby w ogóle uruchomić aplikację): 0,5 MB/s
 • Film w jakości SD: 3 MB/s
 • Film w jakości HD: 5 MB/s
 • Film w jakości 4K: 25 MB/s

Warto przy tym pamiętać, że wszystkie urządzenia korzystające z sieci w tym samym czasie obciążają łącze spowalniając tym samym szybkość ładowania oglądanych treści.

Rozdzielczość

Przy wyborze sprzętu warto zastanowić się nad rozdzielczością, w jakiej chcemy oglądać filmy oraz seriale. Cała zawartość platformy Netflix dostępna jest w rozdzielczości SD oraz HD, większość Full HD, coraz więcej w 4K (w tym wszystkie produkcje autorskie). W przypadku dysponowania budżetem rzędu 1500-2000 i więcej PLN warto zainwestować w telewizor obsługujący 4K, ponieważ coraz więcej treści (nie tylko na Netflixie) dostępnych jest w tej rozdzielczości a różnica będzie zauważalna. Warto także zwrócić uwagę na obecność technologii HDR, która sprawia, że jasność obrazu podobna jest do tej, jaką postrzega ludzkie oko, co sprawia, że kolory są żywe i doskonale odwzorowane poprawiając znacznie komfort oglądania.

Wymagania

Aby sprawnie i bezproblemowo korzystać z aplikacji Netflix muszą być spełnione pewne warunki, których lista jest co jakiś czas aktualizowana (wraz z wykazem rekomendowanych modeli telewizorów, które je spełniają). Urządzenie przystosowane do obsługi platformy powinno spełniać przynajmniej pięć z siedmiu wymienionych warunków:

 • Obsługa wysokich rozdzielczości
 • Przycisk Netflix na pilocie
 • Aktualna wersja aplikacji
 • Ikona Netflix w na pasku szybkiego dostępu
 • Dostępność i szybkość uruchamiania Netflixa
 • Funkcja TV Instant ON pozwalająca na przejście telewizora w stan czuwania gdzie po ponownym wciśnięciu przycisku Power wznawia pracę natychmiastowo.
 • Funkcja wznawiania pozwalająca oglądać dany film czy serial od momentu, w którym ostatnio skończyliśmy

Poza wyżej wymienionymi detalami przy wyborze sprzętu trzeba także zwrócić uwagę na szczegóły takie jak:

 • Przekątna ekranu (im większa, tym lepsza, ale musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia i odległości odbiorcy od ekranu)..
 • Rodzaj matrycy – najlepszą jakość zapewniają te wykonane w technologii OLED, warte uwagi są także typu QLED oraz oferujące nieco niższą jakość obrazu, ale znacznie większą żywotność oparte na diodach LED.
 • Inne zastosowane technologie typu Ambilight (podswietlenie z tyłu obudowy) czy Curved TV (zakrzywiony ekran).