Obrzeża ogrodowe – jakie powinny być?

Obrzeże ogrodowe to ważny aspekt estetyczny i wygodny, jaki umożliwia nam zapanować nad projektem środowiska własnego domu. Małe składniki pełnią istotną funkcję, ponieważ dzielą ogród na powierzchnie, dzięki czemu łatwiej jest wyznaczyć rabaty, ścieżki lub ograniczyć trawnik. Obrzeża pozwolą również zapanować nad rozrastającymi się roślinami. Przeważnie wykorzystuje się obrzeża na granicy upustów oraz skwerów lub odosobnienia skweru oraz dróżek, np. z kostki brukowej – tu sprawdzają się niskie obrzeża.

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Produktów, sposobów oraz pomysłów na przygotowanie obrzeży trawnikowych jest mnóstwo. Natomiast nim dobierzesz właściwe, zastanów się nad tymże, co naprawdę konkretny artykuł ma oddzielać. Niezależnie od tego, którego produktu zdecydujesz się wykorzystać, upewnij się, iż jest pewny oraz mocny. Metal ma skłonność do bycia najtrwalszym produktem do tworzenia obrzeży, natomiast ma własną cenę oraz jest złożony w montażu. Obrzeża trawnikowe stalowe są ciężkie oraz ciężkie w wykorzystaniu, lecz dobrze sprawdzają się w zakresach wymagających odporności bocznej, takich jak podjazd. Aluminium jest prostsze w obsłudze, lecz jego lekkość umożliwia jego zniszczenie.

Obrzeża ogrodowe – montaż

Jak montować obrzeża trawnikowe w ogrodzie? Wszystko zależy od rodzaju podłoża. Palisady ogrodowe oddzielające podłoże miękkie, więc piasek, skwer lub korę należy umieszczać przy pomocy kotwy zrobionej z tworzywa syntetycznego. Tymczasem montaż obrzeży trawnikowych dedykowanych do podłoża twardego (tłuczeń, podsypka cementowa), odbywa się przy wykorzystaniu ocynkowanych kolców budowlanych.

Obrzeża trawnikowe drewniane

Obrzeża ogrodowe zrobione z drzewa mają ową wartość, iż są łatwo dostępne, natomiast również tanie. Przeważnie są to kołki lub listwy związane ze sobą, np. drutem lub żyłką. Tego rodzaju obrzeżą wyglądają niezwykle naturalnie, ładnie, z racji produktu odpowiednio korespondują również z wszystkim naturalnym krajobrazem – wyglądają szczególnie ładnie jako wytyczna granic skwerów oraz rabatek. Nie sprawdzą się tymczasem jako obrzeże dla ścieżek z betonu lub schodków w ogrodzie.

Betonowe obrzeża trawnikowe

Betonowe obrzeża trawnikowe są odporne. Poleca się je do utrzymania schodów, rabat, nasypów, skarp, natomiast też do tworzenia murków. Ich wartością jest to, iż można je montować w różnorodne rodzaje, natomiast palisady są w wielu odcieniach oraz formach. Momentami choćby odwzorowują drewno. Beton jest odporny właściwie na wszelkie warunki powietrzne. Betonowe obrzeża trawnikowe należałoby zastosować w przestrzeni miejskiej – do wytyczania granic trawników, placów lub deptaków.