Szybko, szybciej, Quick Charge!

W obecnych czasach smartfony stają się potężniejsze i szybsze, posiadają coraz więcej RAM-u, szybsze procesory a czasy, gdy były urządzeniami do SMS-owania, dzwonienia i przeglądania Internetu to zamierzchła przeszłość. Wyposażone w potężne układy graficzne parametrom często nie ustępują średniej klasy laptopom czy komputerom PC. Wykorzystywane są do grania w zaawansowane graficznie gry, oglądania filmów w Full HD lub 4K (niedługo także 8K) a do zasilania nierzadko potrzebują małej elektrowni. Baterie nadal posiadają dość mocno ograniczoną pojemność i wymagają częstego ładowania. Żeby proces ten nie trwał wielu godzin na przestrzeni kilku ostatnich lat opracowano technologię Quick Charge, która będzie tematem przewodnim tego artykułu.

Quick Charge – najważniejsze informacje

Quick Charge stanowi następny po wprowadzeniu ładowarek ze złączem microUSB przełom technologiczny pozwalający nadążyć za dynamicznie zwiększającym się zapotrzebowaniem na energię. Przed wprowadzeniem tego standardu będącego rozwiązaniem systemowym stopniowo zwiększano i ulepszano parametry ładowarek.

Jest on kompatybilny z większością urządzeń posiadających procesor Snapdragon firmy Qualcomm i wymaga ładowarki przystosowanej do szybkiego ładowania. Nie jest to jedyny z systemów dostępnych na rynku, popularne są także marki takie jak VOOC, Pump Express, Dash Charge oraz TurboPower.

Jak to działa?

Warunkiem koniecznym jest posiadanie smartfona wspierającego tę funkcję (należy koniecznie sprawdzić jego specyfikację) oraz odpowiedniej ładowarki. Telefon przystosowany do szybkiego ładowania powinien posiadać odpowiednie ogniwo litowo-jonowe oraz procesor.

Proces wykorzystuje prąd zmienny, gdzie bateria ładowana jest energią o wysokim napięciu do około 60%, które następnie jest obniżane, aby zapobiec uszkodzeniom. Quick Charge nie należy wykorzystywać w przypadku modeli nieprzystosowanych, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie.

Standard Quick Charge został opracowany w roku 2013 i ewoluował na przestrzeni kilku ostatnich lat:

Wersja Quick Charge

Rok wprowadzenia

Napięcie

Natężenie

Moc

1.0

2013

5V

2A

10W

2.0

2015

5V, 9V, 12V

1,67A, 2A, 3A

18W

3.0

2016

3,6-20V

2,6A, 4,6A

18W

4.0

2017

5V, 9V

4.7-5.6A

Do 27W*

*Ładowarka działa w dwóch trybach – standardowym oraz USB -C Power Delivery, który pozwala uzyskać moc do 27W. W przypadku Quick Charge 4.0 pojawił się także termin Five for Five oznaczający tyle, że każde 5 minut ładowania przekłada się na około 5 godzin pracy urządzenia na baterii.

Ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o cenę ładowarki przystosowanej do szybkiego ładowania to zaczyna się ona już od kilkudziesięciu złotych i zależy od szereg czynników takich jak:

  • Marka – dla przykładu markowa ładowarka firmy Samsung czy Apple będzie kilkakrotnie droższa od tej dołączanej do telefonów marki Xiaomi lub Huawei bądź alternatywnych zamienników. Warto jednak zaopatrzyć się w oryginalne akcesorium, ponieważ jest ono z pewnością lepiej wykonane i gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.
  • Rodzaj ładowarki – w zależności czy będzie to ładowarka sieciowa, samochodowa czy kabel USB przystosowany do Quick Charge ceny mogą się różnić.
  • Wersja zastosowanego standardu Quick Charge.

Power Bank z Quick Charge

Często zdarza się sytuacja, w której przez duższy czas brak jest możliwości podłączenia urządzenia do gniazdka sieciowego lub portu USB w celu jego naładowania, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup power banka z funkcją Quick Charge. Dobrej jakości ogniwo pozwalające naładować jedno lub kilka urządzeń jednocześnie można kupić już za około 100 PLN.

Podsumowanie

Podsumowując do niewątpliwych zalet technologii szybkiego ładowania z pewnością można zaliczyć znacznie zredukowany czas w porównaniu do rozwiązań standardowych co powoduje także, że urządzenie jest gotowe do użytku niemal bez przerwy, nie mniej istotna jest także jego dostępność, ponieważ jest obsługiwana przez większość dostępnych na rynku modeli. Do wad można zaliczyć konieczność posiadania odpowiedniego smartfona lub tabletu oraz ładowarki, z czym mogą wiązać się także wyższe koszty (sięgające nawet kilkuset złotych w przypadku produktów Apple).