Najlepsze modele TV roku 2020

Obecnie na rynku dostępne jest wiele modeli telewizorów z trzech półek cenowych o różnorakich parametrach. Przy wyborze odbiornika TV należy wziąć pod uwagę kilka aspektów takich jak posiadany budżet, zastosowanie, wymagania oraz wielkość pomieszczenia. W dzisiejszym artykule postaram się doradzić na co warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora i przedstawić zestawienie 10 modeli królujących na rynku w roku 2020.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszym, na co należy zwrócić szczególną uwagę jest zastosowanie – miłośnicy gier konsolowych wybiorą sprzęt wysokiej jakości o najlepszych parametrach natomiast w przypadku urządzeń ze średniej i niższej półki cenowej będą to użytkownicy o nieco niższych wymaganiach bądź budżecie oraz sprzedawcy wykorzystujący TV w celu wyświetlania treści reklamowych.

Drugim istotnym czynnikiem jest wielkość przestrzeni jaką się dysponuje, ponieważ nie zawsze większa przekątna oznacza lepszą jakość odbioru. Rozmiar telewizora powinien być odpowiednio dobrany do odległości, w jakiej znajduje się odbiorca.

Parametry

Wybierając odpowiedni odbiornik TV trzeba koniecznie sprawdzić dokładną specyfikację każdego modelu i przeanalizować parametry takie jak:

  • Rozdzielczość – jest to liczba pikseli, z jakiej składa się wyświetlany obraz – wyższa tym jest ostrzejszy i dokładniejszy. Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje rozdzielczości – HD Ready, czyli niższa niż 1080p charakterystyczna dla telewizorów z najniższej półki cenowej, Full HD, czyli dokładnie 1080p występująca w urządzeniach klasy niskiej i średniej oraz 4K, czyli ponad 4 tysiące pikseli w przypadku najdroższych modeli.
  • Przekątna ekranu – rozmiar 50 cali i powyżej zalecany jest przy zakupie telewizora mającego służyć do gier i oglądania filmów. W przypadku dysponowania odpowiednio dużym pomieszczeniem warto zainwestować w model o większej przekątnej.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – jest to liczba klatek animacji, jaką ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy, minimalną optymalną dla oka ludzkiego wartością jest 60 Hz. Im parametr jest wyższy tym płynniejszy jest obraz i tym mniej męczy się wzrok przy korzystaniu z odbiornika.
  • HDR – jest to technologia pozwalająca dostosować podświetlenie obrazu do tej właściwej dla ludzkiego oka co pozwala na wyświetlanie doskonałej jakości kolorów.
  • Zastosowane technologie – nowoczesny, dobrej jakości telewizor powinien obsługiwać technologie takie jak Wi-Fi, Bluetooth i posiadać przynajmniej dwa porty HDMI.

Matryca

Najważniejszym elementem wchodzącym w skład każdego odbiornika TV jest matryca, to od jej parametrów i technologii wykonania zależy jakość wyświetlanego obrazu. Obecnie możemy wyróżnić cztery najpopularniejsze rodzaje matryc:

  • LED – najpopularniejsza wykorzystywana od kilku lat technologia opierająca się na wykorzystaniu diod LED. Jej największą zaletą jest wysoka żywotność matrycy natomiast wadą nierównomierne podświetlenie ze względu na rozmieszczenie diod (środek lub boki).
  • OLED – technologia oparta na diodach organicznych będąca najlepszą z przedstawionych technologii, charakteryzuje się żywymi, doskonale odwzorowanymi kolorami, wysokim kontrastem, głęboką czernią oraz krótkim czasem reakcji.
  • QLED – technologia oparta na tzw. kropkach kwantowych i charakteryzują się doskonałym odwzorowaniem kolorów oraz jasnością , jednakże w porównaniu do matryc opa OLED cechuje je znacznie słabszy kontrast i głębia czerni.

Większość nowoczesnych telewizorów (z wszystkich przedziałów cenowych) jest wyposażona w zestaw funkcji Smart TV będącą zestawem wbudowanych aplikacji służących np. do sprawdzania pogody, odtwarzania muzyki, przeglądania YouTube czy wypożyczania filmów. Decydując się na zakup nowego sprzętu warto upewnić się, że posiada on ten pakiet.

Jeśli chodzi o producentów odvbiorników TV to liderami są firmy takie jak LG, Sony, Panasonic, Samsung lub Philips.

Poniżej przedstawiam zestawienie TOP 10 najlepszych telewizorów roku 2020:

1. Samsung QE55Q60RATXXH QLED 55″
2. Samsung UE50RU7172 LED 50″ 4K
3. Samsung UE55RU7172UXXH LED 55″
4. Samsung UE43RU7172UXXH LED 43″
5. Samsung QE65Q60RATXXH QLED 65″
7. TSamsung QE49Q60RATXXH QLED 49″
8. LG 32LK6200 LED 32″ Full HD
9. LG 32LK6200 LED 32″ Full HD
10. LG 43UM7100PLB LED 43″ 4K