TOP 15: Filmy akcji, które zatrzymują dech w piersiach

Przepis na dobry film akcji, czy film sensacyjny jest jeden: wciągająca intryga, szybka i zmieniająca się akcja oraz charyzmatyczny bohater. Zaskakujące tempo fabuły potrafi zdziałać więcej, niż ciągłe sceny walki, czy pościgów. Współczesne filmy akcji często oparty jest na wielu scenach walk oraz pościgach, a także efektach specjalnych. Ilość włożonej przez grafików komputerowych pracy nie jest jednak wyznacznikiem dobrego kina akcji. Aby film akcji stał się naprawdę kultowy, potrzebuje jeszcze kilku innych elementów, które wciągną widza bez reszty i odbiorą mu mowę. Ważnym elementem jest złożoność fabuły, jej niespodziewane zakończenie oraz bardzo ujmująca puenta. Mieszając wszystkie te składniki uda nam się stworzyć film akcji, który na długo zapadnie w pamięci fanów kina.

Film akcji, czy sensacyjny?

Filmy akcji i filmy sensacyjne są tym samym gatunkiem filmowym. W Polsce zwykło się określać filmy akcji jako filmy sensacyjne. Od kilkunastu lat, od kiedy w Polsce zaczęto częściej używać terminologii angielskiej, filmy sensacyjne są nazywane raczej filmami akcji. Nazwa tego gatunku pochodzi od angielskiego słowa – action movie. To angielskie określenie bardziej oddaje charakter gatunku filmowego, jako pełnego wartkiej i zaskakującej akcji oraz dający nam emocje w postaci intryg, napadów oraz pościgów.

Filmy akcji, które przeszły do historii kina

Filmy akcji przez lata ewoluowały, ale nadal zachowują swój specyficzny klimat. Współcześnie przypisuje się im walory głównie rozrywkowe, ale również produkcje pełne wartkiej akcji mają swoje drugie dno i potrafią mocno nas zaskoczyć. Wiele takich klasyków z lat 80′ i 90′ jak „Gorączka”, „W godzinach szczytu”, czy „48 godzin” niesie ze sobą pewną puentę i odcinają się nieco od klasyki kina akcji. Nadal jednak mocno wpisują się w kanon filmów akcji. Gatunek jednak wciąż ewoluuje i łączy się z innymi, by dawać nam jeszcze więcej emocji. Mimo wielości efektów specjalnych i wartkiej akcji, prawdziwie wciągające widza współczesne filmy akcji mają w sobie nie tylko sensacyjne wątki, ale przede wszystkim prowadzą z widzem grę psychologiczną, która pochłania do reszty i sprawia, że takie obrazy pozostają na długo w naszej pamięci. Oto niektóre z nich.

TOP 15: FILMY AKCJI

 

15. John Wick

John Wick jako film nie zyskał poklasku wśród prasy, ale fani gatunku go pokochali. Tak bardzo, że twórcy zdecydowali się na wyprodukowanie aż trzech części historii o bardzo groźnym płatnym zabójcy. Głównego bohatera poznajemy w momencie, kiedy zdecydował się dla swojej ukochanej żony zrezygnować z profesji. Na jego posesję wkraczają jednak członkowie mafii, którzy kradną jego auto oraz zabijają ukochanego psa. Wick nie pozostaje im dłużny i postanawia krwawą zemstę. Kolejne części są, podobnie jak w kultowym Kill Bill, kontynuacją zemsty Johna Wicka. Wszystkie mocno trzymają w napięciu i mają mocno rozbudowany wątek psychologiczny.

14. Szklana pułapka

Kiedy powstała pierwsza część Szklanej pułapki w 1988 roku twórcy nie sądzili, że okaże się być takim kinowym hitem. W każdej części występuje Bruce Willis, który jako rozwiedziony policjant okazuje się być prawdziwym pogromcom terrorystów. Pierwsza część opowiada o przyjęciu bożonarodzeniowym, które odbywa się w luksusowym biurowcu, a na którym jest była żona głównego bohatera Mc Clane’a. Podczas imprezy niespodziewanie wkraczają terroryści, chcący ukraść umieszczone w budynku kilka milionów dolarów. Kolejne części również opowiadają o ryzykownych akcjach policjanta, ratującego świat przed terrorystami.

13. Szybcy i wściekli

Szybcy i wściekli to kino akcji, które na pewno połączy miłośników szybkich samochodów, nielegalnych pościgów oraz gangsterskich porachunków. Gangi, organizujące między sobą nielegalne wyścigi samochodowe, walczą o przywództwo oraz o jak najlepsze wyniki na wyścigach. We wszystkich częściach oprócz wspaniałych scen walki oraz pościgów możemy podziwiać świetnie przedstawione sleeper’y, czyli auta niewyścigowe stuningowane pod uliczne wyścigi samochodowe. Pojawiają się również ciekawe wątki miłosne.

12. Mission Impossible

Ta seria z Tomem Cruisem stała się już kultowa. Wciela się on w rolę agenta, który ma za zadanie wykonać misję niemożliwą. Jest niesłusznie oskarżony o zdradę i musi znaleźć prawdziwego szpiega. Zadanie jest bardzo trudne. Agent Hunt mimo wszystkich przeciwności imponuje nam sprytem, a także niebywałymi umiejętnościami walki wręcz. Przez wszystkie części możemy poczuć prawdziwy dreszcz emocji.

11. Mr & Mrs. Smith

To ciekawa propozycja na tej liście filmów akcji, bowiem film ten łączy w sobie cechy komedii romantycznej oraz filmu akcji. Małżeństwo Smithów z pozoru wiedzie spokojne życie. Małżonkowie nie wiedzą jednak, że ich druga połówka jest tajnym agentem. Oboje ukrywają ten fakt przed swoim współmałżonkiem. Kiedy prawda wychodzi na jaw, oboje okazują się być swoimi najgorszymi wrogami.

10. Baby Driver

Napady na banki w filmach akcji są częstym motywem, ale w tej produkcji poznajemy napad z nieco innej perspektywy. Główny bohater – młody chłopak, który jest kierowcą gangu, staje po niewłaściwej stronie, co sprawia mu wiele problemów. Chcąc zerwać ze światem mafii naraża się bossowi mafii, przez którego jest szantażowany. Zostaje wrobiony w napad na bank, który skazany jest z góry na niepowodzenie.

9. Kingsman

Film opowiada o tajnych agentach, którzy mają swój specyficzny styl oraz etos, którego mocno się trzymają. Świetne połączenie komedii z filmem akcji. Gdy w ich szeregi wkracza świeża, młoda krew, tajni agenci muszą całkowicie zmieniać swój styl bycia i dostosować się do nowych reguł oraz przyzwyczaić do odrobiny nieprzewidywalności.

8. Atomic Blonde

Istnieje niewiele filmów akcji, które posiadają kobiecą stronę. W tym filmie poznajemy główną bohaterkę, znaną jako Atomic Blonde, która jest amerykańską agentką, chcącą rozwikłać kilka ważnych spraw. Akcja dzieje się w Berlinie, w trakcie trwania zimnej wojny. Prawdziwą wisienką na torcie jest tutaj wspaniała gra aktorska Charlize Theron.

7. Mad Max: na drodze gniewu

Seria „Mad Max” rozpoczęła w kinie akcji pewną modę na pokazywanie alternatywnego świata. Przedstawiony w nim świat po apokalipsie wypełniony jest wieloma pościgami oraz walką o przetrwanie. Akcja toczy się wokół pościgu za skazanymi. Możemy tu podziwiać również genialną rolę Toma Hardy’ego.

6. Inflitracja

Infiltracja to film, w którym nie wiemy, która z postaci jest dobra, a która zła. Głównym bohaterem jest tajny policjant, który wchodzi w szeregi grupy przestępczej i jest informatorem mafii bostońskiej w jednostce dochodzeniowej. Musi działać po cichu, by nie wzbudzić podejrzeń gangsterów, a jednocześnie musi zdobyć ich zaufanie. Do końca nie wiemy, jakie zamiary ma tajny policjant i czym się kieruje. Oprócz wartkiej akcji możemy również ekscytować się świetną gra psychologiczną.

5. Salt

Salt to opowieść o podwójnym agencie, który po zdemaskowaniu musi uciekać przed zemstą. Podczas pościgu walczy z wrogami, ale widz nie wie, kto tak naprawdę jest ofiarą, a kto oprawcą. Akcja jest bardzo wciągająca, a dodatkowo zachwyca nas świetna gra aktorska Angeliny Jolie.

4. Strażnicy Galaktyki

Wszyscy fani Marvela powinni znać ten tytuł. Jest osadzony w uniwersum Marvela, jednak nie dotyczy wydarzeń związanych ze Starkiem, czy Thorem, ale rozgrywa się w galaktyce. Awanturnik Peter Quill, znany jako łowca przygód, musi zjednać swoje siły z humanoidalnym drzewem Grootem, Gamorą, córką Thanosa, Draxem oraz Rocketem – uzbrojonym szopem. W jego posiadaniu znajduje się tajemnicza kula, którą pragnie zdobyć zły Ronan. Podobnie jak w innych produkcjach Marvela humor przewija się z wartką akcją filmów sci-fiction.

3. Kill Bill

Jeden z najbardziej znanych filmów Quentina Tarantino, który obok „Pulp Fiction” zdobył tytuł kultowego. Po latach śpiączki wybudza się płatna zabójczyni Czarna Mamba. Okazuje się, że w wyniku napaści w trakcie jej ślubu straciła nienarodzone dziecko oraz świeżo poślubionego męża. W ramach zemsty chce zabić wszystkie osoby, które stały za tym aktem agresji. Przerysowane sceny walki z użyciem białej broni oraz wręcz hektolitry krwi sprawiają, że widz nie potrafi odciągnąć wzorku od tej wspaniałej produkcji.

2. Ścigany

Szanowany i znany chirurg Richard Kimble po powrocie do domu znajduje swoją żonę martwą. Ponieważ jest pierwszą osobą, która znalazła się na miejscu zbrodni, zostaje oskarżony niesłusznie o morderstwo i skazany na karę śmierci. W drodze do więzienia postanawia uciekać. W jego ślad rusza szeryf Samuel Gerard. Wartka akcja przeplata się z ciekawymi scenami pościgu za uciekinierem.

1. Trylogia Bourne’a

Do trylogii filmów o Jasonie Bournie należą takie tytuły, jak:“Tożsamość Bourne’a”, “Krucjata Bourne’a” i “Ultimatum Bourne’a”. Wszystkie części opowiadają o losach agenta, który trenowany był w specjalnym programie CIA. Podczas treningów starano się wyprzeć jego prawdziwą tożsamość oraz wpoić nowe zachowania, zmieniając go w maszynę do zabijania. Główny bohater chce odnaleźć własną tożsamość i dowiedzieć się czegoś o swojej przeszłości.